O projekcie „Młodzi dokumentaliści”

 

 

 

 

MŁODZI DOKUMENTALIŚCI – to tytuł projektu realizowanego od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r.  w Publicznym Gimnazjum w Zaborze i Publicznym Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego w Przylepie. Wnioskodawcą występującym w imieniu obydwu szkół jest Stowarzyszenie Międzyszkolne Centrum Informacji oraz Edukacji Europejskiej i Regionalnej w Zielonej Górze. Projekt jest finansowany w 90% ze środków Fundacji PZU, 10% wkład własny wymagany podczas składania wniosku zapewniła Gmina Zabór i Gmina Zielona Góra za co serdecznie DZIĘKUJEMY! Całkowity koszt projektu wynosi 54500 zł, a przyznana przez Fundację PZU dotacja wynosi 48900zł.

Głównym celem projektu jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności dotyczących edukacji filmowej, a ściślej edukacji dotyczącej filmu dokumentalnego oraz dziennikarstwa radiowego (w tym dokumentu radiowego). Na zajęciach pozalekcyjnych „Młodzi dokumentaliści”  przygotują własne scenariusze pokazujące historię i współczesność swoich miejscowości. Następnie, pracując w terenie pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia pozalekcyjne, podejmą się realizacji filmów dokumentalnych. Praca uczniów polegać będzie m.in. na dotarciu do najstarszych mieszkańców regionów tworzących życie kulturalno-oświatowe po wojnie. Założeniem jest również dokumentowanie współczesnego życia codziennego i problemów związanych z transformacją ustrojową po 1989 roku. Ten sam materiał zostanie wykorzystany do realizacji pod okiem specjalistów audycji radiowych.

Dużą pomocą przy realizacji projektu będzie cykl warsztatów dotyczących produkcji filmów dokumentalnych i audycji radiowych. Zajęcia te poprowadzą  specjaliści związani z lokalną firmą „Cinema Centrum”, produkującą filmy reklamowe i dokumentalne oraz dziennikarze Radia „Zachód”. Spotkania warsztatowe odbędą się na terenie obu szkół w salach internetowych oraz w siedzibie Radia „Zachód”. Uczniowie poznają m.in.: cechy filmu dokumentalnego, rodzaje planów filmowych, zasady montażu filmów przy wykorzystaniu programów komputerowych, warsztat pracy dziennikarza radiowego, zasady realizowania słuchowisk radiowych, tworzenia scenariuszy audycji radiowych, realizację audycji na żywo oraz pracę z dźwiękiem. Będą również uczestniczyli w sześciu seansach filmowych prezentowanych w ramach Szkolnego Forum Filmowego prowadzonego przez Klub Kultury Filmowej – Kino Newa w Zielonej Górze. Tu będą mieli możliwość uczestniczenia w dyskusjach na temat obejrzanych filmów, dokonają analizy tworzywa filmowego,  nauczą się rzeczowo oceniać sztukę filmową, co niewątpliwie ułatwi im redagowanie recenzji (formy wypowiedzi wymaganej w gimnazjum). Zdobyte doświadczenia przeniosą do swoich prac dokumentalnych. Planowane jest napisanie 8 scenariuszy (w tym 4 filmowych i 4 audycji radiowych) i nakręcenie 4 filmów dokumentalnych związanych tematycznie z  historią i współczesnością regionu oraz zrealizowanie 4 audycji radiowych. Przy okazji trwania projektu uczniowie będą mogli poznać specyfikę zawodów związanych z mediami, np. dziennikarza, reportera, montażysty, dźwiękowca, realizatora dźwięku itp. Efekty projektu będą przedstawione w zielonogórskim kinie „Newa”, przed seansem filmowym. Impreza z udziałem młodzieży gimnazjalnej z Przylepu i Zaboru, rodziców, przedstawicieli samorządów lokalnych i gości zaplanowana została na czerwiec 2011 roku.

 

Nauczyciele realizatorzy projektu:

Publiczne Gimnazjum w Zaborze: Beata Łokciewicz, Sylwia Lubieniecka

Publiczne Gimnazjum w Przylepie: Ewa Brzezińska, Władysław Kondras

Partnerzy projektu:

Radio Zachód S.A. w Zielonej Górze: Elżbieta Wozowczyk-Leszko, Oskar Strawiński

Cinema Centrum  Aneta Potęga w Zielonej Górze: Grzegorz Potęga, Artur Wiszniewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s